Coal Shed Music Festival
HOME PERFORMERS SCHEDULE OF EVENTS PHOTO GALLERY FOOD BANK OUR SPONSORS CONTACT US

    FEATURED ARTISTS
    OUR COMMUNITY
    GETTING HERE
    IN THE NEWS
    RESOURCES




    Follow us on FaceBook
                follow the Coal Shed Music Festival on FaceBook











Coal Shed Music Festival 2018 Schedule: Coming Soon

The following schedule is from the 2017 11th Annual Coal Shed Music Festival

Week 1 August 11 – 13

Coal Shed Stage

 

Fri Aug 11

Sat Aug 12

Sun Aug 13

Afternoon
(Starting at 1 PM**)

12 noon: Announcement of Song Contest and the TD ( Toronto Dominion) Power Hour Youth Talent Showcase hosted by Elizabeth Wright. Featured guests include Triple Troube and others

Afternoon:
Natasha & Melanie and Natasha & Graydon;

East Coast Acadians;

Richard Doyle;

Lynn Crowell;

Bellamon (website)

Morning: (starting at 9 AM): Buy, sell, trade musical instruments & equipment;

Kitchen Party hosted by Arden Gaudet (10-12);

12 noon: TD ( Toronto Dominion) Power Hour Youth Talent Showcase, featuring Sydney Belliveau with Parker d'Eon, Simon Babcock and others

Afternoon:
The Fogies;

Vic Amirault & Friends;

Over & Over;

Ragged Island Roosters;

The Sounds of Colour

11 AM: Church Service hosted by North Baptist Church;

Noon: The Brass Quartet followed by The Northmen

Afternoon:
Ken Shirley & Knight Shades;

Larry & Lance Knowles;

Dan Doucet;

Band 2 Gather;

Wesleyan Church Group

Evening
(Starting at 6 PM**)

Ron Muise & Country Sounds;

Eggo;

Session Hill;

The Julian Babin Trio

Blue Country;

Blain Henshaw;

Too Many Fingers;

Andrew Hunter and the Gatherers (website)

Lisa Richard;

Hal Bruce Concert (website) (7-9)

Rudder’s Stage

 

Fri Aug 11

Sat Aug 12

Sun Aug 13

Evening

Pembroke Kitchen Party (8-10)

South Ohio Kitchen Party hosted by Ken Shirley (7-9)

 

** Unless otherwise noted

Special Events:

Saturday, August 12, August 19 & August 26: Musicians’ Flea Market/Yard Sale will be on again this year (starting at 9 AM)

Friday, August 25: Song Contest and winner announcement (Songs to be performed before the audience and judges).*

Week 2 August 18 – 20

Coal Shed Stage

 

Fri Aug 18

Sat Aug 19

Sun Aug 20

Afternoon
(Starting at 1 PM**)

12 noon: TD ( Toronto Dominion) Power Hour Youth Talent Showcase with Kevin Kopp Children’s Show and Zoe Weir

John Paddock;

James Ogden;

Andrew Muise;

Floyd d’Entremont;

The Hillbilly Band

Morning: (starting at 9 AM): Buy, sell, trade musical instruments & equipment;

Kitchen Party hosted by Arden Gaudet (10-12)

12 noon: Youth Talent Showcase with Triple Trouble and others

Afternoon:
Ken Shirley & Knight Shades;

David Mahoney;

Brian Doucette;

The Wilsons;

Myra LeBlanc

11 AM: Church Service hosted by the Salvation Army

Afternoon:
The Barrs;

Vic Amirault & Friends;

John Foote;

Knights of Columbus Choir;

Salvation Army

Evening
(Starting at 6 PM**)

Roger Bourque;

The Scallywags;

Country Outlaws;

Mountain Ridge;

Hard Days Knights (10:00 PM)

Manitoba Hal (website);

Bob Vacon;

Morgan Davis; (website)

Michael Cada Band;

Hourglass (10:00 PM)

Dan MacKinnon (website);

John Gracie Concert (website)
(7-9)

Rudder’s Stage

 

Fri Aug 18

Sat Aug 19

Sun Aug 20

Evening

Kitchen Party with Amber Hiltz (7-9)

 

** Unless otherwise noted

Week 3 August 25 – 27

Coal Shed Stage

 

Fri Aug 25

Sat Aug 26

Sun Aug 27

Afternoon
(Starting at 1 PM**)

Noon: Courtney Pelley (12-12:30);

TD ( Toronto Dominion) Power Hour Youth Talent Showcase (12:30-1:00) with Jacques Surette

Song Contest Presentation: Songs will be performed before audience and judges, and winner chosen (2 hours);

Shannon Malone;

The Acadians;

Kevin Kopp

Morning: (starting at 9 AM): Buy, sell, trade musical instruments & equipment;

Kitchen Party hosted by Arden Gaudet (10-12);

Noon: Tumbleweed

Afternoon:
Dave Burbine & Traditional Country;

Jamie Surette;

Tide & Timbre;

Tusket River Jammers;

Ron Muise

11 AM: Church Service hosted by New Life Church

Afternoon:
John Paddock;

Tumbleweed;

Shirley Durling (3:00-3:30);

Shepherds Joy (3:30-4:15);

James Ogden (4:15);

Bill d’Entremont

Evening
(Starting at 6 PM**)

Lynnea Rose;

Suzanne & Arden;

Area 34;

Ghost Town Heroes

Connie Saulnier;

Campbell & Green;

The Yarmouth Shantymen;

Naming the Twins (website);

Steve Pinksen

The Ukeladies;

Country Show with Delbert Bourque and a long list of Nova Scotia Country Music Hall of Fame members

Festival closes following the Country Show. Thanks Everyone!

Rudder’s Stage

 

Fri Aug 25

Sat Aug 26

Sun Aug 27

Evening

Moonlight Swing Band (7-9)

Pembroke Kitchen Party (7-9);

Stories & Song hosted by Campbell & Green: all songwriters welcome (9:00 pm)

 


* All contestants must have previously registered.
** Unless otherwise noted
Please Note: This list is updated as acts are confirmed and it is subject to change. Sometimes changes occur at the last minute and cannot be avoided. Thanks for your understanding.
Last updated August 24, 2017

Download a printable schedule.

free music concert at the Yarmouth waterfront

Website Disclaimer | Sitemap | Powered by novascotiawebdesign.com